La Prundeni VIN CHINEZII

Recent  o  delegatie  a  societatii  Hebei  Meikendo  Foods  Group  Co  (Societate  detinuta  deRepublica Chineza),  a avut o intalnire la Consiliul Judetean Valcea cu potentiali  partenericare,  impreuna cu societatea Avicarvil (Ana si Costel Srl Valcea), sa faciliteze realizarea unorinvestitii in activitati agrozootehnice. Dupa cum se cunoaste Avicarvil desfasoara activitate depeste 7 ani si are peste 1000 de angajati. Investitiile pe care firma chineza intetioneaza sa leimplementeze in Romania se rezuma la 20 de ferme, de cresterea puilor pentru carne, 1 abatorsi o statie de incubatie.Dupa sedinta de prezentare la Consiliul Judetean, in prezenta presedintelui Gheorghe Pasat,delegatia chineza s-a deplasat in patru locatii.  Galicea, Prundeni,  Parcul Industrial  Valcea(Dragasani si Balcesti).Partea chineza a  fost  surprinsa de  facilitatile  pe care administratia  locala  din Prundeni  leofera: infrastructura-drumuri de acces modernizate, retea de gaze naturale, apa,  canalizare,energie electrica, distanta de la cea mai apropiata aglomeratie umana, 1 km.  Este vorba de unteren in lunca Oltului pretabil pentru o investitie pentru ferme de reproducere, de crestere puicarne si o statie de incubatie. Abatorul urmand a fi montat in orasul Balcesti.Investitiile prognozate pentru realizarea proiectului sunt de circa 100 milioane euro, fapt ce vagenera in faza de constructie circa 2000 locuri de munca, iar dupa finalizarea investitiilor celputin  2500  locuri  de  munca.  Impresia  lasata  de  delegatia  chineza  a  fost  ca  dincolo  deospitalitatea edililor locali a fost si deschiderea acestora pentru dialog si interes pentru creareasi generarea de noi locuri de munca. Pentru acest motiv, a si lansat invitatia ca primarii din localitatile vizitate, (Prundeni, Galicea,Dragasani si Balcesti), insotiti de catre 2 director de la societatea Avicarvil sa le intoarca vizitain  aceasta  luna  la  Beijing.  Provincia  Hebei  din  Republica  Chineza,  unde  isi  au  sediulinvestitorii se afla la 130 km de Beijing si are o surafata totala ceva mai mare decat Romania.Asa ca se merita!!!