Investiţii în ritm ameţitor, la Prundeni!

Investiţii în ritm ameţitor, la Prundeni!

14 iulie, 2015Fara comentarii

drum forestier ultramodernizat la prundeniÎn superba comună vâlceană Prundeni, sub administrarea cu mult har Dumnezeiesc a primarului social-democrat Ion Horia Horăscu (foto), a început betonarea drumului forestier “Gigi Bleau”, având o lungime totală de 1.450 metri. Acest drum a fost calamitat în urma ploilor torenţiale din anul 2014. Totodată, pe străzile din comuna Prundeni, mai exact cele din Satul Zăvideni, (Str. Dealului; Str. Avocat Iliescu; Str. Timpuriu; Str. Panait Donici; Str. General Marin Ion), s-au finalizat lucrările de introducere a reţelei de canalizare, actualmente lucrându-se de zor la introducerea conductei de gaze naturale, urmând ca, după finalizarea lucrărilor de branşare a cetăţenilor, care sunt în curs de execuţie, să se treacă, în regim de maximă urgenţă, la aşternerea covorului asfaltic. În satul Călina, lucrările de reabilitare a Străzii Morii, pe o lungime totală de 375 de metri, au ajuns pe ultima sută de metri, săptămâna viitoare urmând a se aşterne şi aici covorul asfaltic. Tot acolo, au început lucrările de reabilitare a străzii Dealul Viilor, având o lungime de 960 de metri, urmând apoi a se betona şi asfalta, fiind prevăzut cu rigole pentru preluarea apelor pluviale. Aceste din urmă lucrări sunt finanţate din Fondurile alocate conform OG 28/2013, fonduri sosite de la Ministerul Dezvoltării Regionale. Întregul sistem de investiţii din localitate este atent supravegheat de către inimosul primar Ion Horia Horăscu dar şi de către viceprimarul localităţii, concomitent cu reactualizarea serviciului de Dezvoltare Locală, ce are în atribuţii principale pregătirea proiectelor cu finanţare europeană.