Primarul Ion Horăscu a făcut turul Mănăstirilor, de Sfânta Marie Mică!

sfanta manastire dintrun lemn_02

Cu prilejul Sfintei Marii Mici, pe data de 8 septembrie a.c., cel mai bun primar din istoria Vâlcii, inimosul social-democrat de la Prundeni, Ion Horia Horăscu (foto) s-a îngrijit mai mult de hrana spirituală, plecând, împreună cu angajaţii primăriei comunei sale într-un pelerinaj pe la mai multe mănăstiri de pe raza judeţului nostru. Pelerinajul a vizat înainte dee toate Sfânta Mănăstire Dintr-un Lemn, care îşi celebra hramul cu aceată ocazie, iar edilul-şef din Prundeni este custode acolo, întrucât el este cel care a demarat lanţul investiţiilor la acest eveniment de cult în vederea restaurării şi conservării sale peste timp. „Investiţiile la această biserică le-am început când eram patron. Nu au nimic de a face cu activitatea mea în administraţie. Este un proiect personal, de suflet al meu, ca om!”, s-a confesat şeful executivului local din Prundeni. Nu au lipsit de pe agenda deplasării nici Mănăstirile Arnota şi Bistriţa acolo arnota, bistrita, iar luni, 7 septembrie a.c., 30 de enoriaşi din Parohia Bărbuceni, au realizat un nou pelerinaj la Prislop.

Manastirea-dintr-un-lemn-4manastirewa bistrita