La Prundeni, se pregătesc deja investiţiile anului viitor!

ion horia horascu si echipa sa de la conducerea comunei valcene prundeniTu mai miră chiar pe nimeni faptul că localitatea vâlceană Prundeni este mereeu cu un pas înaintea tuturor altor localităţi vâlcene şi nu numai, fie ele de factură rurală sau urbană, lucru ce a transformat-o deja de mult timp în campioană la finanţarea proiectelor atât din bugetul UE, Guvern dar şi din bugetul local. Am mai scris şi vom mai scrie despre acest lucru, pentru că aici există o adevărată „fabrică de proiecte”, de la cele de infrastructură, la cele sociale. Într-o scurtă vizită de documentare, am văzut pe viu cum colectivul specializat format de primarul Ion Horia Horăscu (foto mare, în dreapta), avându-l în frunte pe viceprimarul Ionuţ – Gabriel Călin (foto, ultimul de la stânga la dreapta), pe secretarul Ion Măgădan (foto, primul de la stânga la dreapta), administratorul public Marin Florea (foto, în mijloc), la care se adaugă încă şapte tineri inimoşi şi cu experienţă, ne-am format impresia că aici chiar se munceşte şi încă nu oricum. De la studierea drafturilor ghidurilor de finanţare apărute, la alinierea strategiei de dezvoltare la cerinţele acestora, la discuţiile cu firmele de consultanţă, cu proiectanţii, ne spunea secretarul Ion Măgădan, care şi-a ales unul din proiecte (modernizarea drumurilor către exploataţiile agricole) că doresc ca nici o investiţie finanţabilă să nu scape administraţiei locale din Prundeni. Ne-am pus fireasca întrebare: „Ce îşi mai doreşte localitatea Prundeni să mai facă, devreme ce se vede din spaţiu căle are pe toate?”. Răspunsul l-am primit de la cel ce este în fruntea localităţii de peste 20 de ani. În orice moment, apar proiecte noi. „Trebuie să ne raportăm la necesităţile comunităţii. Ne dorim să nu mai existe nici un drum nemodernizat, chiar dacă se numesc ele drumuri agricole, de centură sau forestiere. Vom pune în funcţiune sistemul de irigaţii, care are ca termen de punere în funcţiune toamna acestui an. Dar el trebuie extins. Avem viile din Dealul Oltului care nu beneficiază de acest avantaj. Ne-am propus ca anul viitor să ducem apa pentru irigaţii şi aici. Apoi, Zona Oltului este una cu potenţial turistic foarte mare. Este un lucru pe care să nu uităm că şi Ceauşescu l-a sesizat, pe lângă potenţialul comercial naval pe acre îl atre Oltul, de asemenea, capitol la care Comuniştii chiar începuseră lucrările în sensul adâncirii acestui râu astfel încât pe unele porţiuni chiar este navigabil la ora actuală, trebuie doar să se investească puţin în acest sens… Deja pe planşetele proiectanţilor există un asemenea demers prin proiectul turistic „Dinastia Oltului”. Va fi un proiect unicat în zona Olteniei, despre care vom mai vorbi. Să adăugăm aici şi proiectele în parteneriat cu oameni de afaceri pentru creerea unor locuri de muncă. De asemenea, o preocupare intensă pentru noi o constituie reabilitarea şi modernizarea instituţiilor de cultură, cult, de sănătate, şcolile etc. Adăugaţi la acestea şi urmărirea executării şi încheierii cu succes a investiţiilor ce se află în derulare la Călina, Drumul Morii, Drumul Viilor, Drumul Crucii; la Prundeni, Drumul Bisericii, Drumul Forestier Bleau, repus în funcţiune după mai mult de 30 de ani; la Zăvideni, Drumul Dealului, Gen. Marin, Timpuriu etc. Asta numai ca o foarte succintă trecere în revistă.”, ne-a povestit pe scurt despre cum pregăteşte deja proiectele ce le va implementa începând de anu lviitor, şeful executivului local din Prundeni, Ion Horia Horăscu. Aşa că zicala românească arhicunoscută să „faci vara sanie şi iarna car” este mai mult decât actuală, la Prundeni ea nemaifiind iată doar o zicală, ci un fapt deja împlinit. Succesele viitoare se pregătesc de pe acum!