În ultimul mandat, primarul Ion Horăscu a crescut natalitatea în Prundeni!

Prin proiectele derulate care au avut ca scop principal creşterea nivelului de trai al comunităţii pe care este ales la fiecare patru ani cu unanimitate de voturi ca să o conducă spre un destin mai bun, de la Revoluţie încoace, Horăscu a reuşit o minune la care restul primarilor, mai ales cei din sudul Vâlcii au renunţat demult şi să mai viseze, anuem creşterea natalităţii. Astfel, după un tren descendent ce-i drept, mai mulţi ani la rând, din 2004 încoace, situaţia s-a îmbunătăţi surprinzător, din 2011 încoace. Aşa se face că de la o natalitate de numai 17% în 2011, în 2015, aceasta a ajuns la cota frumaosă de 30%. Vorbim aşadar de o creştere cu 13 procente adică peste trei procente de la an, la an. Publicăm alăturat cifrele execte pentru cei interesaţi, dorindu-le prundenarilor câţi mai mulţi ani alături de un astfel de primar:

tabel natalitate la prundeni