Din acest an, Prundeniul primarului Horăscu se poate mândri cu cea mai modernă cramă unde se valorifică vinuri testate de edil însuşi!

La Prundeni, sub conducerea inimosului primar social-democrat Ion Horia Horăscu (foto) se investeşte mult. Primăria investeşte pe de o parte, iar din cealaltă parte vine şi răspunsul aşteptat din partea investitorilor din mediul privat, anume: apariţia de tot felul decrama girueta, prundeni _ 00afaceri mici, mijlocii dar şi mari, totul în deplină concordanţă cu direcţiile în care a investit în toţi aceşti ani de când este primar uimitorul Horăscu. Aşa se face că deja cu mai puţin de o lună înainte de o nouă ediţie a festivalului de muzică şi dans tradiţional care deja a prins puternice rădăcini în solul prundenar, respectiv crama girueta, prundeni _ 01Drumul Vinului Vâlcean, la Prundenia apărut şi o nouă cramă. Este vorba despre Crama Agricolă Girueta din Prundeni. Aceasta este situată pe Dealul Oltului, până în Crama Stirbey. Intrarea se face pe la Şoala Bârsanu… “Este o cramă nouă, cu producţie numai din acest an. Şi interesant: strugurii şi vinurile sunt crama girueta, prundeni _ 02100% ecologice. Pe cinstite!”, ne-a povestit atât nouă, dar şi întregii lumi, pe reţeaua de socializare facebook, şeful executivului local din Prundeni, Ion Horia Horăscu cel care vă garantăm că a degustat vinurile de aici, astfel că turiştii dar şi ceilalţi care doresc, pot bea de aici vinuri pentru care garantează primarul minune Ion Horiacrama girueta, prundeni _ 03Horăscu. Asadar, ca rezultat al promovarii prin proiectul „Drumul vinului valcean” proiect finantat prin POR 2007-2013; Axa prioritara 5 – Dezvoltarea durabila si promovarea turismului; Domeniul major de interventie 5.3 – Promovarea potentialului turistic si crearea infrastructurii necesare in scopul cresterii crama girueta, prundeni _ 04atractivitatii Romaniei ca destinatie turistica, iata ca apar si investitiile… Dealul Oltului , plantat in exclusivitate cu vita de vie, stajuit de o parte si de alta de paduri usoare, este predestinat si de urmasii lui Pastorel Teodorascu, cu pivnite si crame de vinuri, Crama Stirbey, Iordache, Isarescu, Filipescu, Magura,crama girueta, prundeni _ 05Barbulescu… mai nou si Oliver Bauer – oenologul Cramei Stirbey, precum si Crama Girueta, o crama cu vinuri intr-adevar ecologice. Este adevarat ca suprafata de vie numai de 6 ha, plantata in sistem modern de sustinere cu sarma si pari din lemn de castan, cu rastavuri inierbate si lucrari mecanizate, unde ingrasamantul este gunoiul de grajd, iar pesticidele lipsesc cu desavarsire din tratament, ne ofera garantia unor vinuri superioarede calitate. La aceasta ora se produc numai 6 nsortimente de vinuri, insa dupa cum spunea d-na avocat Enescu, in cativa ani se va ajunge la peste 10 soiuri. Crama, amenajata mai mult ca o pensiune turistica, cu rezervoare din inox si butoaie din fag pentru invechirea vinului, mai ales pentru soiul „cabernet” , pentru care in aceste zile a inceput procesul de imbuteliere. Brandul noii investitii este „ Murmurul Oltului”, o denumire mai mult decat imbietoare. Productia, dupa cum ne spune fermiera, este mai mult pentru promovare, pentru o promovare turistica, pentru ca aici s-a propus sa se faca intr-adevar turism viticol- activitate ce va fi promovata si de Centrul de Informare si promovare Turistica Prundeni, inca un proiect „made in Horascu” centru infiintat pentru promovarea a tot ce inseamna turism in judetul Valcea. Se pare ca odata finalizata investitia cu modernizarea infrastructurii stradale pe un proiect PNDR, incat toate drumurile de pe Dealul Oltului vor fi asfaltate, iar numarul turistilor va creste. Pentru ca aici intr-adevar au ce admira, mai ales privelistea Oltului, ozonul padurilor din jur, plantatiile de vii dar si Murmurul Oltului, acest nou brand viticol ii va imbia si atrage pe turisti. Consemnam si noi!