Ion Horia Horăscu: ”Nu sunt bun de primar, că sunt prea sufletist!”

Ion Horia Horăscu: ”Nu sunt bun de primar, că sunt prea sufletist!”

ion horia horascu, priamrul social-democrat al comunei valcene prundeni _ 010Sunt doar 58 de primari în România care au reuşit să fie aleşi de cinci ori în fruntea co­mu­nelor lor. Printre ei se numără şi Ion Ho­ria Horăscu, primarul comunei Prundeni din judeţul Vâlcea. Și mai mic este numărul acelor edili care se pot mândri că efectiv nu mai au loc în vitrine pentru a-și depozita numeroasele plachete și diplome cu inscripția ”primar de cinci stele” cu care a fost decorat inimosul edil din Prundeni, Ion Horia Horăscu (foto) de-a lungul prestigioasei sale activități de ”primar nebun”, cum îl numea prestigioasa Revistă Formula As, undeva prin anul 2015, tocmai grație faptului că efectiv s-a jertfit pe sine, nemaiavând timp pentru odihnă sau viață personală, întrucât îl dedică tot gândirii de proiecte și depunerii de muncă efectivă în vederea desăvârșirii acestor proiecte, astfel încât să le asigure un trai frumos prundenarilor săi. Ce spune Horăscu, despre sine, acum când, în aceste luni, comunitatea sa se pregătește iată, să îl realeagă, pentru a șasea oară consecutiv, cu un scor de fiecare dată mai mult decât zdrobitor, în funcția de șef al comunității lor? Scurt și cuprinzător: ”Adevărul este că eu chiar nu sunt bun de primar, pentru că sunt prea sufletist. Ca primar, trebuie să fii dur cu comunitatea de cele mai multe ori. Ei bine, eu nu îmi permit așa ceva, cu consătenii mei!”, se mândrește inegalabilul PSD-ist Ion Horia Horăscu.