Primarul Horăscu și președintele AAPRO, Marian Florea, participanți activi la găsirea de soluții pentru realizarea legislației pentru achiziții publice

Primarul comunei Prundeni, Horascu Ion si Presedintele Asociatiei Administratorilor Publici din Romania (AAPRO) si Vicepresedinte al CNMR, Marian Florea, administrator public al comunei Prundeni, au participat la prima intalnire dintr-o serie de intalniri in care se vor cauta solutii impreuna cu CNMR in vederea realizarii legislatiei in materia achizitiilor publice. Coalitia Nationala pentru Modernizarea Romaniei (CNMR) impreuna cu Liderii Grupurilor parlamentare ale PSD si PNL, la care s-au alaturat Liderul grupului parlamentar al ALDE si reprezentanti ai Grupurilor parlamentare ale UDMR si UNPR, au avut astazi intalnire de lucru in cadrul Comisiei juridice, de disciplina si imunitati din Camera Deputatilor cu privire la noul pachet de legi privind achizitiile publice. CNMR a solicitat Grupurilor parlamentare prelungirea dezbaterii publice a noii legislatii a achizitiilor publice. Grupurile parlamentare au acceptat propunerea si astfel astazi a avut loc prima intalnire din seria de 4 care se va desfasura in perioada imediat urmatoare. In cadrul intalnirii, reprezentantii CNMR au prezentat membrilor Camerei Deputatilor si

congresul primarilor din romania, 2016 _00Liderilor de Grupuri parlamentare mai multe propuneri de amendamente in vederea imbunatatirii legislatiei in domeniu, dintre care amintim: Presedintele Asociatiei Administratorilor Publici din Romania (AAPRO) si Vicepresedinte al CNMR, Marin Florea, a propus elaborarea de standarde de cost pentru toate domeniile care necesita proceduri de achizitii publice. Presedintele CNMR, Alexandru Cumpanasu, a propus desfiintarea Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor (CNSC) sau responsabilizarea acestuia in cazul suprapunerii judecarii de catre CNSC a unei contestatii cu judecarea aceleiasi spete de catre o instanta de judecata. In acest caz, CNMR a propus ca CNSC sa isi asume pecuniar eventualele daune provocate autoritatilor contractante de incheierea unui contract pe baza unei decizii a CNSC. Camera de Comert si Industrie a Romaniei (CCIR), membra a Coalitiei Nationale pentru Modernizarea Romaniei, a prezentat si predat Comisiei juridice, de disciplina si imunitati din Camera Deputatilor o serie de propuneri tehnice de amendare a normelor metodologice de aplicare a legii achizitiilor publice aflate in dezbatere publica, precum si masuri pentru clarificarea unor prevederi din proiectul de lege privind achizitiile publice in ceea ce priveste consultarea publica ca parte anterioara a procesului de achizitii. Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), membra CNMR, a prezentat o serie de propuneri punctuale care sa aduca clarificari, modificari si completari Legii achizițiilor publice, aprobate de Senat. Uniunea Nationala a Consiliilor Judetene din Romania (UNCJR), membra CNMR, a prezentat punctul de vedere al UNCJR cu privire la Proiectul Normelor metodologice de aplicare a Legii privind achiziţiile publice (clasice). De asemenea, CNMR impreuna cu Comisia juridica, de disciplina si imunitati si reprezentantii Grupurilor parlamentare din Camera Deputatilor prezenti au stabilit un calendar de intalniri de lucru in perioada urmatoare privind imbunatatirea legislatiei achizitiilor publice transmisa Parlamentului de catre Guvern. La intalnirea de astazi a fost prezent si Guvernul prin: Agentia Nationala pentru Achizitii Publice (ANAP) si Consiliul National pentru Solutionarea Contestatiilor (CNSC). Intr-un moment de confuzie, haos si dezbinare prin care trece Romania din punct de vedere politic si institutional, CNMR considera extrem de important gestul de astazi al grupurilor parlamentare de a-si uni eforturile alaturi de CNMR pentru construirea unei legislatii corecte, simplificate privind achizitiile publice.