Prundeniul lui Horăscu, la un pas de a fi declarat satul cultural al României în 2016!

prundeni, satul cultural al romaniei, in 2016 _ 00De curând, conducerea comunei vâlcene Prundeni a depus documentele necesare în vederea obținerii titlului de Satul Cultural al României în anul 2016. Cu o cultură mai bogată decât a oricărui mediu vâlcean și nu numai cu pretenții, cu proiecte culturale sample, de la organizarea de concerte de muzică tradițională pe bani de la UE și până la turism monahal și alte astfel de acțiuni, comuna condusă de inegalabilul primar social-democrat Ion Horia Horăscu (foto) are tpoate șansele să obțină acest titlu. SATELE CULTURALE ALE ROMÂNIEI este un program AFSR inițiat în ianuarie 2014 sub patronajul Ambasadei Franței în România cu scopul de a promova patrimoniul cultural și turistic al satului românesc. 10 sate (comune) din România vor primi titulul de SAT CULTURAL AL ROMÂNIEI 2016 după evaluarea și jurizarea candidaturilor. Oricare comună din România poate candida la acest titlu cu condiția de a organiza pe parcursul unui an minimum 5 evenimente culturale – expoziții, festivaluri, concursuri, etc – în domeniul culturii, artei populare, gastronomiei, turismului. Procedura de înscriere constă din cinci pași și anume: Depunerea candidaturilor – 2 – 22 februarie 2016; Evaluarea candidaturilor – 23 februarie 2016; Comunele finaliste vor intra în etapa finală de prezentare a candidaturii și jurizării; Jurizarea și desemnarea celor 10 SATE CULTURALE ALE ROMÂNIEI 2016 – 26 februarie 2016, Muzeul Satului București, candidatura va fi prezentată de dna/dl. Primar și dna/dl. Directorul Centrului Cultural în format Powerpoint, 10 minute fiind alocate pentru fiecare prezentare și anunțarea câștigătorilor – SATELE CULTURALE ALE ROMÂNIEI 2016, 26 februarie 2016. Dosarul candidaturii trebuie să cuprindă: Scrisoare de intenție a comunei privind candidatura; Scurtă descriere a localității / comunei; Programul cultural (propunerea pachetului cultural) – minim 5 evenimente descrise și însoțite de poze/video și Recomandări și parteneriate – Consiliul Județean, Muzee de etnografie, Centre culturale, ONG-uri, societăți comerciale – dacă există. Dosarul de candidatura poate fi consultat pe site-ul: http://www.satefrumoase.ro/?page_id=2363. Maitrebuie spus și că depunerea și evaluarea candidaturilor este gratuită. Comunele finalistele vor achita o taxa de participare de 500 lei. AFSR va publica un album aplicație mobil cu SATELE CULTURALE ALE ROMÂNIEI 2016. Desemnarea comunelor care vor obține acest titlu va avea loc astăzi, vineri, 26 februarie a.c., între orele 09.00 – 14.00, la Muzeul Național al Satului ”Dimitrie Gusti” din Capitală.