Centre‬ socio-educative

Proiect‬ finanţat cu sprijinul financiar al Programului RO10-CORAI, program finanţat de Granturile SEE 2009-2014 şi administrat de Fondul Român de Dezvoltare Socială.
Valoarea totală eligibilă a proiectului (cu TVA) este de 2.269.755,05 din care grant SEE –1.929.291,79 lei (85%) – şi cofinanţare publică 340.463,26 lei (15%).

Aceste‬ centre vor oferi servicii integrate copiilor ai căror părinţi sunt plecaţi la muncă în străinătate în vederea îmbunătăţirii frecvenţei şcolare şi a reducerii cazurilor de abandon şcolar, cât şi pentru creşterea performanţelor şcolare a grupului ţintă: 83 copii dintre care 12 copii de etnie romă din comuna Cumpăna, 105 copii dintre care 11 de etnie romă din comuna Vînători-Neamţ, 50 copii dintre care 5 copii de etnie romă din comuna Prundeni.

UAT a Comunei Cumpăna, în parteneriat cu UAT a Comunei Prundeni, judeţul Vâlcea , UAT a Comunei Vînători-Neamţ, judeţul Neamţ, şi Asociaţia pentru Dezvoltare Comunitară Cumpăna implementează în perioada februarie 2015- aprilie 2016 proiectul “Centre socio-educative” în cele trei comune mentionate .

Proiectul este finanţat cu sprijinul financiar al Programului RO10-CORAI, program finanţat de Granturile SEE 2009-2014 şi administrat de Fondul Român de Dezvoltare Socială.

Obiectivele proiectului sunt înfiinţarea a 3 centre socio-educative în fiecare din cele trei localităţi partenere, respectiv: construirea a două centre noi ce urmează a fi construite pe suprafeţe de teren aflate în proprietatea UAT Cumpăna şi UAT Vînători-Neamţ, şi
deschiderea unui centru ce va funcţiona într-un spaţiu existent, deţinut de UAT Prundeni,spatiu deja amenajat şi dotat corespunzător (Prundeni – jud.Valcea), ce va fi pus la dispoziţia
proiectului pe o perioadă de 5 ani de la încheierea proiectului.
Aceste centre vor oferi servicii integrate copiilor ai căror părinţi sunt plecaţi la muncă în străinătate în vederea îmbunătăţirii frecvenţei şcolare şi a reducerii cazurilor de abandon şcolar, cât şi pentru creşterea performanţelor şcolare a grupului ţintă: 83 copii dintre care 12 copii de etnie romă din comuna Cumpăna, 105 copii dintre care 11 de etnie romă din comuna Vînători-Neamţ, 50 copii dintre care 5 copii de etnie romă din comuna Prundeni.